(056)742-82-12    (067)165-62-40    (095)755-56-50
Главная Для родителей Полезная информация

Мы и наши дети

Ляльки-мотанки - розвивають та оберігають

Сьогодні, серед розмаїття сучасних ляльок, народні ляльки-мотанки виготовлені з тканини є особливим видом неосяжної енергетики, яка позитивно впливає на психіку та здоровий розвиток дитини. Саме тому в наші дні вони стають все більш і більш популярними!

На відміну від пластмасових Барбі, які народжуються на конвеєрі, традиційні іграшки індивідуальні. Майстер створює їх, вкладаючи свою живу енергію. Народна лялька проста, однак дуже образна й символічна. Граючи з нею, дитина може фантазувати, надавати їй ті чи інші риси, виділяти особливості характеру. У такій ляльці немає агресії, що притаманне популярним нині персонажам.

Лялька-мотанка є одним з найстародавніших символів української культури. Так само, як і рушник, вона споконвіку виконувала важливу функцію – оберега. Назва її пов’язана з технологією  виготовлення, яка передбачає не шиття ляльки, а саме намотування ниток та стрічок.

Лялька мотанка – це втілення добра і лагідності, вона основа родоводу та етносу, любові до милого серцю краю, сподівання на краще, віра в добро та захист від злих сил. І не важливо, зроблена вона нашвидкуруч для тимчасової дитячої забавки, чи виготовлена старанно в якості подарунка на свято.

Здавна наші пращури дуже відповідально ставилися до майстерності мотання ляльки, а дітей навчали цьому з малечку. Кожна дівчина повинна була вміти робити цей оберіг, тому дівчата до цього ставилися так само серйозно, як і до вишивання весільного рушника. Часто лялька ставала сімейною реліквією, що переходила від покоління до покоління. ЇЇ шанували, як магічний, сакральний оберег, який був символом родючості та продовження роду.

Дуже часто люди створювали ляльку для того, щоб відвести біду абу хворобу від людини або ж сім’ї . Згідно з повір’ям, коли людина хворіла, їй давали спеціальну ляльку-мотанку. Після того, як хвороба вщухала, ляльку спалювали, вважаючи, що вона перейняла на себе недуг та негативну енергію.

Важливо пам’ятати, що обличчя у справжньої ляльки-оберега не повинно бути, замість нього у колі зображується хрест, як символ перебування ляльки за межами простору та часу. Ляльці в жодному разі не дозволялося присвоювати людські риси обличчя, вона не може бути ні на кого схожа, щоб не завдати шкоду.

Сенс ляльки-мотанки проявляється в безперервному обміні енергією зі своїм хазяїном. Існувало повір’я, що якщо діти дуже часто і довго бавляться лялькою-мотанкою, то сім’я скоро чекатиме на поповнення. Якщо діти робили ляльку своїми руками, вони часто робили собі товариша і порадницю, саме лялька їх виховувала. Вона уособлювала в собі дух пращура, отже не дитина гралася з лялькою, а лялька, як стара бабка передавала їй досвід минулих поколінь.

Лялька-мотанка супроводжувала дитину від самого її народження. Першу ляльку клали у колиску дитині невдовзі після народження. Вона оберігала немовля від злої сили.  Часто майстрині виготовляли «їстівні» ляьки-мотанки, що наповнювались розжованим хлібом. Такі іграшки використовувались замість сосок для немовлят. Коли дитина виростала, її місце в колисці займала лялька, яка охороняла це місце від нечистої сили до народження наступної дитини.

Вважається, що лялька-мотанка — це незабутній та неперевершений сувенір з елементами етносу, сакральний оберіг своїх господарів, що береже власника від зла та нечисті, вишуканий подарунок для найвибагливіших поціновувачів мистецтва й усього прекрасного та … ексклюзив. Така лялька може стати подарунком близькій людині з будь-якої нагоди.


Лялечка весільна або наречена, призначена для прикрашання інтер'єру, є найкращим подарунком до різних свят: весілля та дня народження. Яскрава, насичена кольорами, майстерно зроблена, є цінним предметом домашнього майна, запорукою добробуту, щасливого родинного життя, та захисту від злих сил.Лялька з тканини в приглушених тонах є дуже сильним оберегом.
Фартух – символ захисту жіночого початку. Взагалі зі своїми ляльками-берегинями, дівчата ніколи не розлучалися: вони їх супроводжували всюди і завжди, аж поки дівчина не виходила заміж і народжувала донечку, якій лялька діставалася у спадок. Лялька уособлює в собі символ жіночого та чоловічого початку.

 

Лялька з діточками нагадує іконописний образ Богородиці. ЇЇ дарують новоствореним сім’ям. Ганчіркову ляльку-берегиню вироблену власними руками, мати дарувала донечці перед весіллям, благословляючи її таким чином на щасливе заміжжя. Гості теж дарували ляльок з побажанням, щоб в них народилося багато діточок.


Сьогодні, коли все більше людей повертаються до своїх народних коренів, кожен з нас може навчитися створювати таку ляльку. Найважливішим при її створенні мати гарний настрій, розмовляти з нею, бажаючи добра її майбутньому господарю.